Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tramps

Tramps

2016
×
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Night Comes On

Night Comes On

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Posture

Good Posture

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clementine

Clementine

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bean

Bean

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hala

Hala

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beast Beast

Beast Beast

2020
×
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arracht

Arracht

2019
×
★★★★★
Edit this entry