Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monstrosity

Monstrosity

1963
×
Read the review Edit this entry  
12
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man on a Train

Man on a Train

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Manor

The Manor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Anatomy

Anatomy

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Plagues of Breslau

The Plagues of Breslau

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer Party

Killer Party

1986
×
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Spell

Spell

2020
×
★½
Edit this entry  
03
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Boogeyman

Boogeyman

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Retina

Retina

2018
×
★★
Edit this entry  
26
The Girl and the Monster

The Girl and the Monster

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead End

Dead End

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★
Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Follower

The Follower

2019
×
½
Edit this entry  
22
Backstroke

Backstroke

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Nose Nose Nose EYES!

Nose Nose Nose EYES!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry