Andrea has logged 289 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A/R Andata + Ritorno

A/R Andata + Ritorno

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Erhu

Erhu

2019
×
Edit this entry  
31
Painful Path

Painful Path

2021
×
Edit this entry  
31
Roosters

Roosters

2020
×
Edit this entry  
31
Damaged goods

Damaged goods

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Drop Nowhere

Drop Nowhere

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Five Trees

Five Trees

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Baozha!

Baozha!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sunshine

Sunshine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Them Who?

Them Who?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Come un gatto in tangenziale - Ritorno a Coccia di Morto

Come un gatto in tangenziale - Ritorno a Coccia di Morto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ogni maledetto Natale

Ogni maledetto Natale

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Can Quit Whenever I Want

I Can Quit Whenever I Want

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Diabolik

Diabolik

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Natale in crociera

Natale in crociera

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Christmas in Miami

Christmas in Miami

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Natale a Beverly Hills

Natale a Beverly Hills

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Christmas in Love

Christmas in Love

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
Sabato, domenica e lunedì

Sabato, domenica e lunedì

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Natale in India

Natale in India

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Natale a New York

Natale a New York

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Natale sul Nilo

Natale sul Nilo

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Merry Christmas

Merry Christmas

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Una famiglia perfetta

Una famiglia perfetta

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Santa Maradona

Santa Maradona

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indovina chi viene a Natale?

Indovina chi viene a Natale?

2013
×
Edit this entry  
02
Christmas Vacation 2000

Christmas Vacation 2000

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry