Carly has logged 109 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Devil

Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★
Edit this entry  
26
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Gotta Stay Happy

You Gotta Stay Happy

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry