lu has logged 309 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Si muore solo da vivi

Si muore solo da vivi

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
L'agenzia dei bugiardi

L'agenzia dei bugiardi

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Christmas Vacation 2000

Christmas Vacation 2000

1999
×
Edit this entry  
20
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 giorni con Babbo Natale

10 giorni con Babbo Natale

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christmas Wonderland

Christmas Wonderland

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Pride and Glory

Pride and Glory

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
Edit this entry  
16
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Made to Order

Christmas Made to Order

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Homefront

Homefront

2013
×
★★
Edit this entry  
07
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Valentine Ever After

Valentine Ever After

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry