• Breakfast at Tiffany's

    Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

    this could be me and I wish it was me, with the only exception that I would never even think under any circumstances to abandon my cat(s)

  • Father Christmas Is Back

    Father Christmas Is Back

    ★★

    this was A LOT of fun!

  • Love Hard

    Love Hard

    ★★★

    yes, it’s predictable, cheesy and filled with clichés as every other Christmas rom-com but it’s also pretty damn good to be a Netflix Christmas rom-com! I had such a good time watching it, I laughed out loud way too many times during the first hour and I almost cried towards the end and that’s all I want from a Christmas movie!

  • Seventh Son

    Seventh Son

    voluntarily watching a bad movie just for some actor you’re currently crushing on is a different kind of painful. yet here I am, alive and in love. oh the things I would do for Ben Barnes.....

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Denis, sweetheart, please feel free to do as many parts of this as you want to, I’m here and I’m watching!

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★½

    my crush on Keanu Reeves just went from bad to worse and I fear there’s no coming back from here

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★

    I’m not in the right emotional space to lucidly review this film, so I’m just gonna say three things: it was beautiful, I cried, give Andrew that Academy Award and no one will get hurt!

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★

    rewatching this for the plo- oh who am I kiddig? I’m here for twenty-ish Keanu Reeves. he was THE moment! he still is THE moment!

  • Mr. 365

    Mr. 365

    ★★

    I laughed out loud more than I probably should have, so what? it was cute! and I want what they have... or maybe just him... actually, just him is fine gosh he is the perfect combination of sexy and cute!

  • Too Close for Christmas

    Too Close for Christmas

    ½

    your typical cheesy predictable Christmas movie but make it bad and uninteresting. and as much as I want to say that Chad Michael Murray make this worth watching..... sadly even his pretty face can’t save this.

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★★★

    I don’t have what they have, sad, but at least I have this film….. happy birthday to me <3

  • After We Fell

    After We Fell

    don’t ask… it’s not even THAT bad, it just doesn’t have anything to say, you can fit the whole story into five minutes, I’m not exaggerating. anyway, can’t wait for the next one!