Wade has logged 389 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unfaithful

The Unfaithful

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Spider

The Spider

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry