Ted has logged 126 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
29
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
No Stone Unturned

No Stone Unturned

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Savages

The Savages

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burn

Burn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry