Ted has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Rebel in the Rye

Rebel in the Rye

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Catcher Was a Spy

The Catcher Was a Spy

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill!

Kill!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Yes Virginia, There Is a Santa Claus

Yes Virginia, There Is a Santa Claus

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer

Honest Man: The Life of R. Budd Dwyer

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Anyone Can Quantum

Anyone Can Quantum

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Read the review Edit this entry  
04
The Thick-Walled Room

The Thick-Walled Room

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Spielberg

Spielberg

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
The Weather Underground

The Weather Underground

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Read the review Edit this entry