2018

Ted Ted’s year in review

Highest rated films

  • A Futile and Stupid Gesture

    ★★★★

  • Black '47

    ★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Munich

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • A Boy and His Dog

    ★★★★

  • In Order of Disappearance

    ★★★★

  • The Pervert's Guide to Cinema

    ★★★★

  • Carol

    ★★★

  • The Dreamers

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

In Order of Disappearance

Jan 12

Most Watched

A Futile and Stupid Gesture

twice

Last Film

Black '47

Oct 16

Genres, countries & languages

Drama
9 films
Comedy
5 films
Romance
3 films
Western
2 films
Action
2 films
Thriller
2 films
Crime
2 films
History
1 film
Sci Fi
1 film
USA
9 films
France
4 films
UK
4 films
Italy
2 films
Chile
1 film
Denmark
1 film
Germany
1 film
Argentina
1 film
Luxembourg
1 film
English
12 films
French
3 films
German
2 films
Italian
2 films
Irish
1 film
Norwegian
1 film
Russian
1 film
Serbian
1 film
Spanish
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Star

Crew & studios

Ted’s most liked review

Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

★★★★★

This is not a western. This is intense articulation. No movie looks, feels or sounds like this movie. This is why Sergio is the GOAT

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Once Upon a Time in the West
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

A Futile and Stupid Gesture
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Black '47
Average weighted rating:

3.3

Films Ted watched in 2018

  • Black '47
  • The Pervert's Guide to Cinema
  • Paterson
  • Once Upon a Time in the West
  • A Futile and Stupid Gesture
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Carol
  • Neruda
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Munich
  • A Boy and His Dog
  • The Dreamers
  • In Order of Disappearance

World map

Highly rated films Ted is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more