2021

Ted Ted’s year to date

Highest rated films

  • First Blood

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★★

  • Demonlover

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • The Animatrix

    ★★★★½

  • Shallow Hal

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 3.9 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Maltese Falcon

Jan 2

Last Film

2046

Jul 9

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Thriller
11 films
Comedy
8 films
Action
5 films
Crime
5 films
Romance
4 films
Mystery
3 films
Sci Fi
3 films
Horror
3 films
Animation
2 films
USA
19 films
France
4 films
Japan
4 films
UK
4 films
Hong Kong
2 films
China
1 film
Mexico
1 film
Italy
1 film
Sweden
1 film
Germany
1 film
English
24 films
Japanese
6 films
Cantonese
4 films
French
3 films
German
3 films
Chinese
3 films
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Urdu
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 116

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ted’s most liked review

The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

★★★★★

“If you lose a son, it is possible to get another. There is only one Maltese Falcon.”

This was probably my favorite movie at one point in high school. I still enjoy it a great deal, but in retrospect, I think I wasn’t able to fully grasp how exceedingly misogynistic…

More reviews

Ted’s most liked list

Putney Swope
Reflections of Evil
Akira

2021

More lists

Highs and lows

Highest Average

Chungking Express
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Stupids
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Dunkirk
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Nude
Average weighted rating:

3.0

Films Ted watched in 2021

  • 2046
  • No Sudden Move
  • Bringing Out the Dead
  • The Player
  • Shallow Hal
  • Hiroshima Mon Amour
  • The Animatrix
  • Nude
  • Greenland
  • Cries and Whispers
  • Dunkirk
  • Chungking Express
  • Demonlover
  • Blackhat
  • The Departed
  • Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion
  • First Blood
  • The Rise of Jordan Peterson
  • Thunder Road
  • The Spy Who Came in from the Cold
  • The Stupids
  • Jaws
  • Habit
  • Putney Swope
  • Reflections of Evil
  • Akira
  • The Maltese Falcon

World map

Highly rated films Ted is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more