Dylan Tyner has logged 316 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hide and Go Seek

Hide and Go Seek

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Beside Still Waters

Beside Still Waters

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Women in Cages

Women in Cages

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Altman

Altman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dog

Dog

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent House

Silent House

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★
Edit this entry