duncansmith_mp4 has logged 123 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Django

Django

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Final Flesh

Final Flesh

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Edit this entry