Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mud

Mud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Violence of a Civilization without Secrets

The Violence of a Civilization without Secrets

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Collection

The Collection

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shimásání

Shimásání

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
Read the review Edit this entry  
22
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sikumi (On the Ice)

Sikumi (On the Ice)

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Le sabotier du Val de Loire

Le sabotier du Val de Loire

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Magic Sun

The Magic Sun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freedom Fields

Freedom Fields

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
ʔEʔanx (The Cave)

ʔEʔanx (The Cave)

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Katalin Varga

Katalin Varga

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apples

Apples

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry