Duncan has logged 57 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Castro

Castro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Road to Magnasanti

The Road to Magnasanti

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry