Pretty has logged 911 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
11
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
28
He Loves Me… He Loves Me Not

He Loves Me… He Loves Me Not

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Edit this entry  
24
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★
Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Edit this entry  
10
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Free Fire

Free Fire

2016
×
★½
Edit this entry  
28
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★
Edit this entry  
25
Clerks

Clerks

1994
×
★★½
Edit this entry  
25
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★½
Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Edit this entry  
25
X2

X2

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★
Edit this entry  
25
Revolution

Revolution

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★
Edit this entry  
25
Dragon Ball Z: Fusion Reborn

Dragon Ball Z: Fusion Reborn

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry