Pretty has logged 64 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Bianca

Bianca

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
Edit this entry  
11
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
Edit this entry  
09
Tales from the Gimli Hospital

Tales from the Gimli Hospital

1988
×
Edit this entry  
03
Eroica

Eroica

1958
×
Edit this entry  
01
Our Beloved Month of August

Our Beloved Month of August

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Russian Youth

A Russian Youth

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★
Edit this entry  
12
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
Edit this entry  
08
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
01
The Captive

The Captive

2000
×
Edit this entry  
29
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
Edit this entry  
25
Little Hands

Little Hands

2017
×
★½
Edit this entry  
21
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
Edit this entry  
05
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
Edit this entry  
04
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
Edit this entry  
04
The Remembered Film

The Remembered Film

2018
×
★★
Edit this entry  
23
A Geisha

A Geisha

1953
×
Edit this entry  
23
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
Edit this entry  
22
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
Edit this entry  
21
The Models of 'Pickpocket'

The Models of 'Pickpocket'

2003
×
Edit this entry  
21
India Song

India Song

1975
×
Edit this entry  
21
Fuite

Fuite

×
Edit this entry  
16
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
Edit this entry  
15
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Edit this entry  
13
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Read the review Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Read the review Edit this entry  
30
The Society of the Spectacle

The Society of the Spectacle

1973
×
Edit this entry  
29
Apocalypse According to Cioran

Apocalypse According to Cioran

1995
×
Edit this entry  
26
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
Edit this entry  
24
Every Little Thing

Every Little Thing

1997
×
Edit this entry  
23
Tommaso

Tommaso

2019
×
Edit this entry  
23
The Truth

The Truth

2019
×
Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
18
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
17
Pasolini

Pasolini

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
Edit this entry