Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
You Me Lenin

You Me Lenin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Grudge

Grudge

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
I'm Glad I Did

I'm Glad I Did

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
11.22.63

11.22.63

2016
×
★½
Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★
Edit this entry  
12
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Last Schnitzel

The Last Schnitzel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Dog Who Wouldn't Be Quiet

The Dog Who Wouldn't Be Quiet

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry