janee has logged 63 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry