Daniel has logged 224 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Satanás - Profile of a Killer

Satanás - Profile of a Killer

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Art of Losing

The Art of Losing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Olla

Olla

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Bare Bears: The Movie

We Bare Bears: The Movie

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Everyone's Hero

Everyone's Hero

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Open Season

Open Season

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Gorra

La Gorra

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
When Father Was Away on Business

When Father Was Away on Business

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry