Eamon has logged 276 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
18
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
12
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Perdurare

Perdurare

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
Edit this entry  
10
Portions of Light, A Section

Portions of Light, A Section

×
★★★★
Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prelude: Dog Star Man

Prelude: Dog Star Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meat Joy

Meat Joy

1964
×
Read the review Edit this entry  
04
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday’s Stars

Yesterday’s Stars

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What’s Out Tonight Is Lost

What’s Out Tonight Is Lost

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
EVE

EVE

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ambition

Ambition

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Michel Over There

Michel Over There

1970
×
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantômas

Fantômas

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
VVEBCAM

VVEBCAM

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
14, Bina Garden

14, Bina Garden

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chrysanthemum and More Kevin Henkes Stories

Chrysanthemum and More Kevin Henkes Stories

2002
×
Read the review Edit this entry