Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalingrad

Stalingrad

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
They Fought for Their Motherland

They Fought for Their Motherland

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
The First 54 Years: An Abbreviated Manual for Military Occupation

The First 54 Years: An Abbreviated Manual for Military Occupation

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★
Edit this entry