Sort by

Eamon has logged 51 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dope Is Death

Dope Is Death

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The County

The County

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
26
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Buds

Lady Buds

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Northern Pursuit

Northern Pursuit

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bill Traylor: Chasing Ghosts

Bill Traylor: Chasing Ghosts

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Trail

The Big Trail

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thomasine & Bushrod

Thomasine & Bushrod

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
Read the review Edit this entry  
11
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amundsen

Amundsen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Read the review Edit this entry  
02
Witness Infection

Witness Infection

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry