• Pig

    Pig

    I wanted to love this, but it is just Ratatouille for guys who hate their dads.

  • The Strangers: Prey at Night

    The Strangers: Prey at Night

    ★★★½

    That pool scene is still sensational! Overall a mostly satisfying sequel.

  • Detective Story

    Detective Story

    ★★½

    I did not love this since the constant shouting in the precinct.

  • I Walk Alone

    I Walk Alone

    ★★★★

    Lancaster, Douglas, and Scott are equally magnetic in this hard-boiled noir. The old gangster pals trading insults are a hoot to watch. And I was happy to see the big lug - Mike Mazurki - from Murder, My Sweet.

  • The Seventh Victim

    The Seventh Victim

    ★★★★

    I love the subversive themes in this creepy Val Lewton Production. I can’t believe this film bombed at the box office.

  • The Furies

    The Furies

    ★★★½

    While not my favorite film by Anthony Mann, but  Barbara Stanwyck’s searing performance is the highlight of this melodramatic Western.

  • The Strangers

    The Strangers

    ★★★

    Although at first they work, the dread and hopelessness become redundant. Certainly one of the few occasions, when the sequel surpasses the original.

  • Blood Simple

    Blood Simple

    ★★★★★

    For a debut, the Coen Brothers were way ahead of their time. Simple Blood sets the bar high for witty dialogue, while showcasing the Coen Brothers’ knowledge and love of noir films.

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★

    I Love revisiting this insane gem.

  • Candyman

    Candyman

    ★★½

    Some great shots and ideas can not save the film from its clunky script, and disappointing screenplay.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★

    Bela Lugosi, and cinematographer Karl Freund’s unique manipulation of perspective, cement Tod Browning's horror as an iconic adaptation.

  • The Set-Up

    The Set-Up

    ★★★★★

    Robert Ryan’s tragic and brooding performance is nothing short of remarkable. The prolific director Robert Wise shoots the boxing scenes with a modern flair for 1949.

    Thanks to my Letterboxd mutuals for encouraging me to check this out!