• No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Tempted to go 2* but so in love with Daniel Craig as Bond. Kills it every time and I adored the whole forbidden family nonsense.

    Terrible villain. Really godawful. What was his plan again? Kill all families as the ultimate act of revenge? A walking, talking trope.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    Right up my street. Visually sumptuous, with every shot laced with something interesting to stare at. Alicia Vikander the scene stealer for me.

    Absolutely wasted on Amazon Prime; such a shame to not get a wider cinematic release.

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★

    “Oh, Britta’s in this?”


    Liked it.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★½

    Does so much well — that storming, King-esque opening; Noah Jupe + Millicent Simmonds acting their damn hearts out; Cillian Murphy — but hardly moves a muscle on its (superior) predecessor.

    Like every episode of THE WALKING DEAD, but with better production value, and no gore. Needed more gore. Limbs. Dismemberment. Etc.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★

    So aggressively Snyder, but not in the good way.

  • The Australian Dream

    The Australian Dream

    ★★★★★

    Sobering doc on Australia’s reluctant grapple with racism. It's well-documented now what 'Australia Day' means to many who have grown up and live in the country, but this account of Adam Goodes’s journey and education, from AFL hero to Aussie ‘villain’, is an eye-opening account of the divide that often goes unspoken about in Australia (when you think of some of the more high-profile going-ons in, say, the States).

    It's an emotional film, but also a balanced one. The likes…

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★

    Bill Nighy IS Davy Jones.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

    I’ve not been able to stop thinking about this film all day; think about films, people.

    Find a better scene than Jim Cummings’s lead in the house of the taxidermist. Serious Jake Gyllenhaal in the basement in ZODIAC vibes.

  • Soul

    Soul

    ★★½

    Pixar Presents: the real treasure is the friends we made along the way - with Trent Reznor/Atticus Rose scoring it.

    Like, it’s lovely, and sweet, and remarkably existential. But, at what point does it stop being fun, and start becoming an extended sweet John Lewis Christmas ad?

  • Mulan

    Mulan

    ★★½

    Lacks colourful musical numbers + Eddie Murphy.

  • The Polar Express

    The Polar Express

    ★★★★½

    Every Christmas needs at least one good ghost story.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★½

    SPOTLIGHT. But for cows.