Elyes has logged 326 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Brick

Brick

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry