Elise has logged 281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The American President

The American President

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry