Elise has logged 39 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry