Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Limbo

Limbo

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Washingtonia

Washingtonia

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Edit this entry  
10
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Disturbia

Disturbia

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Another Country

Another Country

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Café au Lait

Café au Lait

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Atomic Age

Atomic Age

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Profils paysans, chapitre 3 : La vie moderne

Profils paysans, chapitre 3 : La vie moderne

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry