Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Edit this entry  
17
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Cheetah Girls

The Cheetah Girls

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★
Edit this entry  
05
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Luck of the Irish

The Luck of the Irish

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Quints

Quints

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Oculus

Oculus

2013
×
★½
Edit this entry  
02
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry