edennr01 has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Been So Long

Been So Long

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
My Name Is Emily

My Name Is Emily

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry