Edgar has logged 34 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry