• This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

    This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

    ★★★

    I don’t want to be THAT guy but in 30 years did you ever think to check eBay?

  • Sieranevada

    Sieranevada

    ★★★½

    For mostly long takes and panning shots and carried by dialogue between family members this film easily brings you in and doesn’t feel like it’s nearly 3 hours. That dare I say might watch again. Which is saying something as I’m usually put off by three hours films.

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    I forgot to log this many months ago. Can’t go wrong with Aardman.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    Now this is finally out on Amazon prime I gave it a rewatch. 

    I was watching this with my dad in the living room and within 30 minutes I had the film paused 5 times as my family decided to keep walking it and just start talking. And yet they question why I watch films in my bedroom alone. 

    Other than that I enjoyed it the second time I got more out of the sound design this time. Although, I…

  • Moving On

    Moving On

    ★★★

    I’m going to be perfectly honest this film didn’t keep my attention. I get people enjoyed it and that’s fair enough just wasn’t for me. The look was quite nice.

  • Mogul Mowgli

    Mogul Mowgli

    ★★★★½

    Don’t mind me just trying to reprogram my brain so this won the BAFTA for Best British Film. Rewatching sound of metal tonight.

  • Bait

    Bait

    ★★★★

    This was different and I liked that. A modern day film shot like early cinema leads to a really cool effect. Hopefully we can get some more interesting British cinema.

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini

    Hey BBC how about some subtitles? Please and thank you.

  • The Mauritanian

    The Mauritanian

    ★★★½

    I still don’t understand why Obama gets so much love.

  • The Reason I Jump

    The Reason I Jump

    ★★★★

    I think this is a very interesting insight that could help change the negative ideas around autism. 

    However, I just read some reviews on here which brings up a good point that the interviews weren’t of autistic people but rather of their families talking about them, not that they shouldn’t have a voice about it. Interesting really. I thought it was good and telling people in a visual way by being accompanying the book of the same name which was written by an autistic boy. So maybe that’s not what this particular documentary was for.

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★½

    Minus the part where the opening credits of the film were just flexing all the nominations they received I really enjoyed this. Need a rewatch with actual subtitles because it sometimes wasn’t readable.

  • My Octopus Teacher

    My Octopus Teacher

    ★★★½

    I thought this was very interesting. And I think he kids watch this they’ll love that octopus and learn as well no scientific jargon just and octopus living their life. Once again, I’m not a fan of how much documentary film makers have just been making themselves apart of the film so much in recent years this makes sense but I can see how it’s annoying to some. 

    Also, people are mad this guy loved an octopus it’s really no different than a cat or a dog you can love animals and feel a connection to them.