Ed has logged 29 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Frames: In the Deep Shade

The Frames: In the Deep Shade

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry