Ed has logged 27 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Warrior

Warrior

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry