eely has logged 50 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bumping Into Broadway

Bumping Into Broadway

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ten Cents a Dance

Ten Cents a Dance

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Edit this entry  
25
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legal Eagles

Legal Eagles

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Night to Remember

A Night to Remember

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chase

The Chase

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Being Frank

Being Frank

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of Divorce

Children of Divorce

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry