• Squid Game

    ★★★★½

  • Help

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

    ★½

  • It's a Sin

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Horse Girl

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Black Bear

    ★★★½

  • Cuties

    ★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • A Fall from Grace

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Anna

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Staggering Girl

    ★★½

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • A Dog's Way Home

    ★★

  • The Christmas Chronicles

    ★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★

  • Bird Box

    ★★★½

  • Maniac

    ★★★★

  • Vita & Virginia

    ★★★½

  • High Life

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Boy Erased

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★½

  • Set It Up

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Girl

    ★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★

  • Red Sparrow

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Colette

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Game Changers

    ★★★

  • The Open House

    ★½

  • Fifty Shades Freed

  • The Post

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Wife

    ★★★½

  • The Children Act

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★

  • Molly's Game

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★