Sort by

eightandahalf has logged 171 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shivers

Shivers

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oh... Rosalinda!!

Oh... Rosalinda!!

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taking Tiger Mountain by Strategy

Taking Tiger Mountain by Strategy

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiness

Happiness

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Quentin Durward

The Adventures of Quentin Durward

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Afraid To Die

Afraid To Die

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sam & Me

Sam & Me

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thank Your Lucky Stars

Thank Your Lucky Stars

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Affairs of Martha

The Affairs of Martha

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood Canteen

Hollywood Canteen

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Destination Tokyo

Destination Tokyo

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transgression

Transgression

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Libel

Libel

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Father's Little Dividend

Father's Little Dividend

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ogre

The Ogre

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yya-Khkha!

Yya-Khkha!

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
Edit this entry  
22
Only Two Can Play

Only Two Can Play

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kummatty

Kummatty

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry