ekin has logged 62 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Run

Dead Run

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Twinkle

Twinkle

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Song Lang

Song Lang

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Life: Love on the Line

Life: Love on the Line

2020
×
Edit this entry  
27
Pink and Gray

Pink and Gray

2015
×
Edit this entry  
24
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
Twittering Birds Never Fly: The Clouds Gather

Twittering Birds Never Fly: The Clouds Gather

2020
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Deniz Seviyesi

Deniz Seviyesi

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Penance

Penance

2013
×
Edit this entry  
23
Retribution

Retribution

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
TAEMIN Japan 1st TOUR ~SIRIUS~

TAEMIN Japan 1st TOUR ~SIRIUS~

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Lying to Mom

Lying to Mom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Autumn

Autumn

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Noah Land

Noah Land

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
A Man Vanishes

A Man Vanishes

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★
Edit this entry  
19
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
19
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Edit this entry  
19
Spring Fever

Spring Fever

2009
×
Edit this entry  
18
A Tender Place

A Tender Place

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Deep End

Deep End

1970
×
Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
15
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
½
Edit this entry  
14
Chain

Chain

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
Edit this entry  
13
Tokyo Marigold

Tokyo Marigold

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Cafe Noir

Cafe Noir

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
Edit this entry  
12
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★
Edit this entry  
11
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★
Edit this entry  
11
Love Massacre

Love Massacre

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
Flic

Flic

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
TAEMIN 1st SOLO CONCERT “OFF-SICK〈on track〉”

TAEMIN 1st SOLO CONCERT “OFF-SICK〈on track〉”

2018
×
Edit this entry  
10
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★
Edit this entry  
10
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★
Edit this entry  
10
Bubble

Bubble

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry