Einyel has logged 129 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Star

The Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read prior review Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★
Read the review Edit this entry