• The Turning

    ½

  • Advantages of Travelling by Train

  • El crack cero

    ★★★½

  • The August Virgin

    ★½

  • Fire Will Come

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★½

  • The Portuguese Woman

    ★★★★★

  • Loro

    ★★★

  • The Favourite

    ★½

  • Roma

    ★★★½

  • Petra

    ★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Everybody Knows

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Giant

    ★★

  • Summer 1993

    ★★★

  • The Young Pope

    ★★★★

  • Correspondences

    ★★½

  • The Death of Louis XIV

    ★★½

  • Mimosas

    ★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • The Bride

    ★★

  • The Academy of Muses

    ★★

  • Irrational Man

    ½

  • Youth

    ★★★★★

  • General Report II: The New Abduction of Europe

    ½

  • Flowers

    ★½

  • Marshland

    ★★★

  • Magical Girl

    ½

  • Eden

    ★★½

  • Story of My Death

  • Her

    ½

  • Venus in Fur

    ★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★

  • Historic Centre

    ★★½

  • Blancanieves

    ★★★

  • A Woman's Revenge

    ★★★★

  • The Intouchables

    ½

  • The Skin I Live In

    ★★

  • The Tree of Life

  • Midnight in Paris

    ★★

  • Cinematic Correspondences: Jonas Mekas - J.L. Guerin

    ★★★½

  • Chico & Rita

    ★★

  • Black Venus

    ★★

  • Guest

    ★★★★★

  • Finisterrae

  • You All Are Captains

    ★★★

  • Film Socialisme

    ★½

  • Whatever Works

    ½

  • Once Upon a Time... Contempt

    ★★½

  • The Silence Before Bach

    ★★★½

  • In the City of Sylvia

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

  • Scoop

    ½

  • The Legend of Time

    ★★★

  • Crossing Borders

  • Volver

    ★★★★

  • The Night of the Sunflowers

    ★★½

  • La Morte rouge (Soliloquio)

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★½

  • No al no: Visca el piano!

    ★½

  • Match Point

    ½

  • Ninette

    ★★½

  • The Consequences of Love

    ★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★

  • The Making of: Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Sky Turns

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★

  • My Life Without Me

    ½