Brendan has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
He's All That

He's All That

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Abduction

Abduction

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Croupier

Croupier

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Climb

The Climb

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Like Jazz

Blue Like Jazz

2012
×
★½
Read the review Edit this entry