Elena has logged 327 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Michael

Michael

1924
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Edit this entry  
24
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
F/X2

F/X2

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
F/X

F/X

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Killing in a Small Town

A Killing in a Small Town

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★
Edit this entry  
16
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
Edit this entry  
10
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
09
She's All That

She's All That

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Command Performance

Command Performance

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pentathlon

Pentathlon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★★½
Edit this entry  
30
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry