• The Velvet Underground

    ★★

  • Annette

    ★★★★

  • Habit

    ½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • Mank

    ★★★½

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Born Yesterday

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Landlord

    ★★★★½

  • Alice

    ★★★½

  • Dinner at Eight

    ★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Baby Face

    ★★★½

  • Ladies They Talk About

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★