alyssa has logged 85 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flower

Flower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2501 Migrants: A Journey

2501 Migrants: A Journey

2009
×
Edit this entry  
15
The Producers

The Producers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Duck Season

Duck Season

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brüno

Brüno

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crash

Crash

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
The Witch's Mirror

The Witch's Mirror

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
Edit this entry  
21
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Susana: The devil & the flesh

Susana: The devil & the flesh

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
María Candelaria

María Candelaria

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Allá en el Rancho Grande

Allá en el Rancho Grande

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Cucaracha

La Cucaracha

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harvest of Empire

Harvest of Empire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry