Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Edit this entry  
09
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dopesick

Dopesick

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Son of the South

Son of the South

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lower Depths

The Lower Depths

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
Edit this entry  
12
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
Edit this entry  
12
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry