valentina has logged 186 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It

It

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Dancing

Dirty Dancing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amigo lindo del Alma

Amigo lindo del Alma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Road

On the Road

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry