Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry