Eli has logged 194 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Subconscious Stream

A Subconscious Stream

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Faces III

Faces III

2016
×
Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unrest

Unrest

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
We Make Couples

We Make Couples

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Friend to Die For

A Friend to Die For

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Gates to Saturn's Amber Core

Twin Gates to Saturn's Amber Core

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Regarding the Case of Joan of Arc

Regarding the Case of Joan of Arc

2018
×
Read prior review Edit this entry  
30
Regarding the Case of Joan of Arc

Regarding the Case of Joan of Arc

2018
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Aviary

The Aviary

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Regarding the Case of Joan of Arc

Regarding the Case of Joan of Arc

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Million Other Things (2)

A Million Other Things (2)

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Non-Dairy Creamer

A Non-Dairy Creamer

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Piece Mandala/End War

Piece Mandala/End War

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jack's Dream

Jack's Dream

1938
×
★★★★
Edit this entry  
29
Angel

Angel

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Passing

The Passing

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Parsifal

To Parsifal

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Dream is a Life Lived and Lost

A Dream is a Life Lived and Lost

2017
×
Edit this entry  
29
White Chicks

White Chicks

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Party

The Midnight Party

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cotillion

Cotillion

1938
×
★★★★
Edit this entry  
28
Playing Soul Music to My Freckles

Playing Soul Music to My Freckles

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
We the People

We the People

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Unrest

Unrest

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Person in the Water

My Person in the Water

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taking Hold of the Macrocosm

Taking Hold of the Macrocosm

×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
RED Heliums and Heartbreak

RED Heliums and Heartbreak

2017
×
Edit this entry  
27
Whispering Pages

Whispering Pages

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Bully

Bully

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry