Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bliss

Bliss

2021
×
★½
Edit this entry  
11
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Eva

Eva

2005
×
Edit this entry  
11
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Edit this entry  
06
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
So•nho

So•nho

×
Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Edit this entry